Laborka

Wyobraźnia autorów kreujących sferę fantastyki naukowej oferuje nam niezmiernie szerokie spektrum idei, z których wiele tak wtopiło się w otaczającą nas codzienność, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę.
Proponujemy podróż meandrami informacji, w których nauka umożliwia fantastyce przenikanie do rzeczywistości i ostatecznie trwałe ich zespolenie. Na tyle trwałe, by stało się jednym z elementów naszego życia. Oto miejsce, w którym postaramy się udowodnić, jak wielki wpływ mają nauka, technika oraz filmy i literatura science-fiction na otaczający nas świat i na nas samych.

W roku 2019 przypada 50. rocznica lądowania człowieka na Księżycu, które nastąpiło 66 lat po dokonaniu pierwszego w pełni udanego sterowanego lotu samolotem. Tak jak bracia Orville i Wilbur Wright, tak i załoga Apollo 11, Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin, zmienili nasze postrzeganie rzeczywistości, Księżyca oraz Układu Słonecznego i przesunęli kolejną granicę dla ludzkości.

Nasza planeta jest maleńką wysepką w oceanie Wszechświata. Rozwój nauki i techniki umożliwia jego eksplorację na coraz szerszą skalę i tak pojawiają się kolejne granice. Termin „nadprzestrzeń” nurtuje sporą grupę naukowców.

Zew odkrywcy płonie w nas:
Space, the last dimension. Kosmos, ostatnia granica.
Czy aby na pewno? Raczej nie, gdyż ostatnią granicą wydaje się być jedynie nasza wyobraźnia.

Zatem w tym dziale prezentujemy informacje związane z dziedzinami nauki i technologiami, które niejednokrotnie wywodząc się z fiction znalazły uznanie w oczach science i poszerzają nasze horyzonty.

 

„Pomiędzy rękoma i rozumem musi pośredniczyć serce.”
(oryg. MittlerzwischenHirn und Händen muss das Herz sein)
Fritz Lang i Thea von Harbou, “Metropolis” (1927)


Działem naukowo-technicznym opiekuje się Biomechanoid. Miłośnik nie tylko nowinek naukowych, ale i fantastyki (hard) oraz fantasy. Zadeklarowany fan serialu „Gwiezdne wrota”, „Predatorów”, „Alien” i „Star Wars”. Jego rzeczywistością jest świat dobrej literatury, nie gardzi starą, dobrą whisky.

Niech Moc będzie z Wami, redakcjo naukowo-techniczna!